Čitamo u travi, u snu i na javi

Školski godišnji projekt

"Čitajmo u travi, u snu i na javi"

Koordinator: Željka Rabuzin, uč. mentor

Sukoordinatorice projekta: Silvija Šreter, Valentina Hosnjak, Anica Konjić, Sanja Rojc, Bojana Gaternik

Tim podrške: Stručni aktiv učiteljica Hrvatskoga jezika - Martina Škrinjar, Aleksandra Damjanić, Mateja Kovačić, školska knjižničarka Nikolina Hader, pedagoginja Ivanka Hukić

Sudionici: učenici od 1.do 8.razreda, razrednici i ostali učitelji, stručni suradnici, tehničko osoblje, Vijeće roditelja

Cilj projekta je potaknuti učenike na sve oblike čitanja, osvijestiti u učenika da mogu čitati što žele, književne i neknjiževne tekstove, u različitim prostorima, da mogu čitati jedni drugima, da čitaju kako bi što bolje ovladali vještinom čitanja i tako bolje razumijeli svijet oko sebe, lakše učili i zdravije provodili slobodno vrijeme. Također, predstaviti učenicima zanimljivu literaturu iz različitih područja (STEM, jezično-umjetničkih, povijesnih…) kao i izdvojiti, kroz razne aktivnosti, učenike koji više čitaju, tradicionalno tijekom Čajanke u knjižnici, Čitanja do zvijezda i Čitanja naglas te dodavanjem novih aktivnosti.

Kroz tekstove koji se bave ekološkim, zdravstvenim i građanskim odgojem osnažiti učenička znanja o našoj školi kao Eko-školi i školi koja sudjeluje u Erasmus projektima (kroz čitanje i prevođenje tekstova pisanih na stranim jezicima). Povezati se, čitanjem, sa svim sudionicima odgojno-obrazovnog procesa,  ravnateljicom, stručnom službom, roditeljima, bakama, djedovima, širom zajednicom (vrtićem, staračkim domovima, susjednim školama. Koristiti IKT tehnologiju u svrhu promicanja čitanja. Približiti učenicima čitanje kao užitak kroz istraživanje njihovog interesa i čitateljskog ukusa (plakati, stripovi, vicevi, sportske biografije…) Prikupiti novu i stariju knjižnu građu i organizirati male čitateljske kutke u prostorima u školi i oko škole (izraditi klupice čitalice za male i velike čitače i čitateljice). Organizirati javno predstavljanje tekstova i knjiga koje djeca sama odaberu kao njima zanimljive, kao i svih drugih aktivnosti koje će se tijekom godine ostvarivati u školi.

Prijedlog aktivnosti:

RUJAN

1. Osmišljavanje krilatice koja potiče na čitanje, upisivanje najuspješnije, najduhovitije, najpoticajnije razredne krilatice u knjižicu koju za tematski pano priprema Likovna grupa – razrednici s razrednim odjelima nastavno na  tematski naslov

2. Priprema glavnog projektnog panoa – uč. Silvija Šreter s polaznicima Likovne grupe

3. Uređenje kutka koji potiče na čitanje časopisa – uč. Željka Rabuzin i učenici koji polaze DOD iz Hrvatskoga jezika

4. Čitanjem i slušanjem glazbe ususret prvom od 4 godišnja doba u nastavnoj godini – aktivnost za učenike 5. razreda osmislila uč. Melita Bešvir

5. Čitamo tekstove na otvorenom – učiteljice Hrvatskoga jezika

LISTOPAD

1. Uz Dječji tjedan – aktivnost čitanja psihološko-emocionalnih tekstova osmišljava pedagoginja Ivanka Hukić za Vijeće učenika

2. Predstavnici razreda tekst s Vijeća prenose razrednicima i ostalim učenicima iz svog odjela, kasnije tekstove izlažemo u holu škole da ih mogu pročitati svi

3. Gledamo kratke animacijske filmove – Što poznati misle o čitanju? – uč. Hrvatskoga jezika

4. Čitamo na otvorenom – svi! (jedan školski sat kad vrijeme dozvoljava, čitamo što god želimo)

5. Bivši učenici i učitelji škole dolaze u goste i čitaju – tko ima priliku, neka ih pozovu

STUDENI

1. Odabir domoljubnih tekstova za čitanje u holu – čitanjem obilježavamo sjećanje na Domovinski rat i Vukovar – čitaju svi, veliki i maleni – tekstove priprema šk. knjižničarka, a čitanje koordiniraju učiteljice Hrvatskoga jezika

2. Čitamo bajke na njemačkom jeziku – aktivnost osmislila uč. Marija Majhen

PROSINAC

1. Čitamo u staračkom domu – aktivnost provodi Dramska družina i uč. Željka Rabuzin

2. Dočekajmo Božić čitajući jedni drugima – čitaju učenici, ravnateljica, djelatnici škole, roditelji – aktivnost „Knjiga je dar, riječi su darovi“ – u dogovoru s ravnateljicom osmišljavamo na razini škole (možda umjesto priredbe)

Priloženi dokumenti:
Godisnji projekt 2021.2022..docx

« Siječanj 2022 »

Glavni administrator školskih mrežnih stranica:

Jasminka Belščak, mag. inf.