Vijesti o godišnjem projektu

Završen godišnji projekt Zelena škrinja sjećanja – škola nekad i danas obilježavanjem Dana škole

Okupljeni sadašnji đaci i učitelji da dočekaju nekadašnje i sjete se onih kojih više nema, učinili su sve da taj događaj prođe veličanstveno. U prepunoj školskoj dvorani, pod svjetlom reflektora Varaždinske televizije, osjetilo se uzbuđenje. Iz dna pozornice smiješila se školska ploča s velikim slovima školskog rada naše škole pripremljenog za ovaj neobičan, ali pravi školski blok sat. Brojevi otkrivaju dugovječnost i vrijednost ove naše škole. U njih gledaju vedri đaci iz dva razredna odjela, onog nekadašnjeg u nošnji i s pločicom u ruci i ovog današnjeg, modernog, informatički pismenog i eko zelenog.

Iz prvih redova publike smiješe se pristigli gosti zaslužni za puno toga vezanog uz ovu školu danas, ali i kroz vrijeme.

A, onda je zazvonilo, počeo je sat sa „Zelenom škrinjom sjećanja“ između dva razredna odjela, onog nekad i onog danas.

Što smo sve pospremili u Zelenu  škrinju  sjećanja ?

Najljepše razdoblje u životu, naše prve knjige i slova, brojke i pjesme, naše djetinjstvo i ne samo naše, već djetinjstvo svih onih koji su završili ovu školu unatrag njenih 230 godina postojanja.

Ovo su poručili učenici naše škole mnogobrojnim gostima koji su 22.svibnja, u petak, došli s nama podijeliti radostan trenutak Dana škole i obilježavanja dviju velikih obljetnica osnutka pučke(1785.) i osmogodišnje škole(1955.).

Pod tematskim naslovom „Zelena škrinja sjećanja – škola nekad i danas“, odvijao se naš ovogodišnji školski projekt kojim smo istraživali povijest ove naše carice znanja, odgoja i ljubavi, upotpunjavali njenu sadašnjost i planirali još ljepšu i uspješniju odgojno-obrazovnu budućnost multikulturalne škole 21. stoljeća, ispunjene vrijednim, kreativnim, svestranim đacima i djelatnicima.

Kroz godinu smo odradili brojne radionice, terenske nastave, mini eko i istraživačke projekte, odjenuli smo školi razna ruha, literarna, likovna, glazbena, scenska, čitateljska, jezična, građanska, zadrugarska, informatička, sportska i tako joj pokazali da nas uistinu dobro priprema za život.

Pokrenuli smo školski radio i snimili joj prvu radijsku emisiju, filmom prikazali našu različitost u najljepšem svjetlu.

Ipak smo se najviše potrudili oko njenog Dana uoči kojeg smo je uredili kako samo ona zaslužuje. Na ulazu je pozdravljala lenta vremena naše škole koju su kroz godinu za svoju školu s učenicima pripremale učiteljice iz povijesti. Goste je dočekala i stara učionica u kojoj se drugačije pisalo i sjedilo te jelovnici iz nekadašnje školske kuhinje. Brojne fotografije vratile su one malo starije u prošlost, a djecu iznenadile, kao i izlošci vezani uz učionice nekad. Oko toga su se posebno potrudile učiteljice razredne nastave pa su upravo ti hodnici privukli znatiželjne poglede sadašnjih i bivših đaka. U radionicama razredne nastave izmjenjivali su znanja i vještine nekadašnji i sadašnji đaci vođeni znanjem učiteljica, ali i mudrošću baka, vjernih suradnica naše škole. Privukle su velik broj posjetitelja. Hodnici ispunjeni pohvalnicama, priznanjima, radovima sadašnjih učenika izmamili su ponos i osmjeh na lica mnogih, a razni likovni uradci oduševili one koji u našoj školi ne borave svaki dan.

Na svečanoj akademiji nisu drhtala samo srca naših izvođača i njihovih učiteljica, nego i svih onih koji vole ovu školu. Obratili su joj se s poštovanjem i ljubavlju, njena ravnateljica,gospođa Draženka Skupnjak, poželjevši svima srdačnu dobrodošlicu i ugodan boravak u našoj školi,načelnik Općine, gospodin Vladimir Kurečić, koji nam se obratio ne samo kao načelnik koji nas ispred Općine Petrijanec podržava u svim aktivnostima i brojnim projektima, nego i kao bivši učenik i roditelj ponosan na sve ono dobro što ova škola daje učenicima i tako im gradi samopouzdanje i otvara vrata u svijet. Sjetio se i onih koji su njega u njoj poučavali i usmjerili ga na pravi put. Rečenicom „ Ova je škola dala mnogo vrijednih, sposobnih, poštenih i obrazovanih ljudi, a to vidim čini i danas“. Lijepo nam je čestitao obljetnice i hvala mu. Bivši učenik, gospodin PavelRojko sjetio se prijatelja iz školske klupe, odrastanja u siromaštvu, ali silne želje za učenjem i znanjem. Učiteljica u mirovini, gospođa Đurđica Raos, podsjetila nas je da radimo u prekrasnom zdanju i da budemo složni i nadalje uspješni učenici, učitelji i djelatnici. Za sve bivše djelatnike ove škole taj je trenutak bio posebno emotivan jer su u njoj proveli velik dio svog života. Sve nas je pozdravio i pohvalio pročelnik iz Županije, gospodin Miroslav Huđek, primijetivši da smo uloživši sebe u učiteljski poziv, učinili ovaj Dan tako posebnim. I tako smo uz balone i pjesmu u našu „Zelenu škrinju“ pospremili još jedan veliki školski projekt i Dan kojeg će se sigurno dugo sjećati i možda ga jednom iznova oživjeti neke nove generacije.

Idejni začetnik projekta: Željka Rabuzin,dipl.uč.hrvatskog jezika

Slike dostupne na OBLJETNICA

objavio: Irina Kovačić   datum: 28. 5. 2015.