Tečaj za sudionike projekta

22-27.11.2019. Tallinn i Tartu, Estonija

Koordinatorica projekta, učiteljica Jasminka Belščak, zamjenica koordinatorice Ljiljana Mavrek te ravnateljica Valerija Paljak aktivno su sudjelovale na predavanjima i radionicama koje su ih poučile na koji način prepoznati verbalno i fizičko nasilje u školi te koji su načini prevencije, ali i mirenja  te konstruktivnog rješavanja sukoba. Naučile su kako primjenjivati restorativne prakse u uključivanje tri strane trokuta: učenike, roditelje i učitelje u mirenje.

Kroz grupne rasprave, aktivnosti probijanja leda i otvorenu debatu raspravljalo se i dogovaralo upravljanje projektom, ali i metode implementacije restorativnih praksi u nastavnom procesu. Tijekom radionica prezentirani su načini za izgradnju zajednice i primjena procesa restorativnih krugova kao metode podučavanja/učenja.  Objašnjeni su definicija, principi i primjena paradigme RP-a kao i uvježbana metoda restorativnih pitanja. Restorativni jezik koristi obnavljajuća pitanja. Kada dođe do štete, važno je razmotriti kako utječe na odnose između uključenih pojedinaca i školske zajednice i pružiti priliku onima koji su uključeni u incident da se izraze. Kroz praktičnu radionicu scenarija iz stvarnog života razmatrane su i evaluirane situacije za korištenje restorativnog jezika i pitanja koje se mogu koristit kao alat za izgradnju zajednice i odnosa u našoj učionici i izvan nje. Naučili smo pravilno koristiti restorativni jezik i pitanja - metodu koju možemo integrirati u školu. Neke od korištenih i uvježbanih metoda su ogledne lekcije; učenje kao učenici, planiranje aktivnosti,  forum, drama, sportske i rekreacijske aktivnosti, a mogu se provoditi kroz aktivnosti u učionici ili na otvorenom.

Sve aktivnosti provedene i naučene tijekom radionica sudionicama su dale različite alate primjenjive kod rješavanja sukoba i nasilja.

Svoje iskustva su po povratku prenijele  učiteljima na Aktivu predmetne nastave.

« Veljača 2022 »