Posjet entomološkom muzeju

15. prosinca 2008. godine učenici sedmih razreda posjetili su entomološki muzej u Varaždinu pod vodstvom učitelja biologije

(J. Leskovar i M. Slatki).

U novouređenoj palači Herzer u samom centru baroknog grada Varaždina nalazi se jedan od najljepših muzeja kukaca u Europi.

Prvi postav muzeja na osebujan je način utemeljio Franjo pl. Košćec (1882.-1968.), varaždinski gimnazijski profesor i entomolog, koji je svoje velike zbirke prirodnina poklonio gradu Varaždinu 1959. godine. Njegov rad je od 1962. do 1980. godine nastavila njegova kćerka Ružica Košćec, prof. biologije.

S namjerom da se što vjerodostojnije prikaže uloga kukaca u životnim zajednicama našeg područja, od uređenja prvog stalnog postava odjela izrađen je i izložen znatan broj pojedinačnih izložaka  koji prikazuju biologiju pojedinih vrsta, razvojne cikluse, te niz podzemnih gnijezdišta i drugih nastambi , bušotina  i grizotina tih sveprisutnih životinjskih vrsta.

U muzejskoj prezentaciji koriste se i povećani modeli pojedinih vrsta kukaca, autora Franje i Ružice Košćec ,kako bi se što bolje protumačili detalji građe ili pojedinih momenata iz života kukaca.

U svom dvosatnom posjetu muzeju kukaca učenici su naučili mnoge značajke ove najbrojnije skupine životinja. Rješavajući radne listiće koje su im pripremili učitelji detaljno su upoznali način života, razmnožavanje, posebne prilagodbe i druge zanimljive detalje iz života kukaca.

Nadamo se da je posjet muteju bio zabavan i poučan, a i da je možda pobudio zanimanje i simpatije za kukce. Tko zna, možda je nekoga od nas potaknuo da otkrije entomologa u sebi.

Ovom se prilikom posebno zahvaljujemo kustosici muzeja Antici Bregović koja je za nas pripremila prezentaciju o kukcima u protsorijama muzeja i provela nas kroz postav.

Za sve zainteresirane, evo osnovnih podataka o muzeju:

Palača Herzer
Franjevački trg 6/I
tel.: 042/43-580, 213-491
fax: 042/51-519

Stručna djelatnica: dipl. ing. biologije Antica Bregović, kustos

objavio: Jelena Leskovar   datum: 15. 12. 2008.