Lutkarska zraka 2023. u OŠ Draganići

Čestitamo našim lutkarima, Filipu Križmariću, Emi Cupar, Marti Klaneček, Juliji Vinceković, Teni Koprek, Dominiku Bogdanu, Eni Galović, Renatu Adamiću, Mariji Kišić, Tei Domjan, Lei Kranjčić i Gabrieli Bogdan koji su u pratnji ravnateljice Valerije Paljak, mentorice Željke Rabuzin i uč. Ana-Marije Vincek na najljepši način predstavili našu školu i županiju, za što su i lijepo ocijenjeni te pohvaljeni, nagrađeni velikim pljeskom!

Prenosimo izvješće idejne začetnice ove jedinstvene smotre u RH, uč. Matilde Marković!

10. svibnja 2023., u OŠ Draganići u Draganiću i u prostorijama Kulturnog centra, održana je 4. smotra dječjeg lutkarskog stvaralaštva učenika osnovnih škola Republike Hrvatske.
Na smotri je sudjelovalo 170 sudionika, učenika i njihovih mentora i voditelja koji su u Draganić došli pokazati svoje lutkarske predstave. Da je upravo lutka važan dio svakog djetinjstva i nužan alat u odgoju i obrazovanju govore i teme o kojima su na lutkarski način promišljali u svojim izvedbama.
Bilo je tu svega, a upravo lutki je dozvoljeno sve. Lutka može i razveseliti i nasmijati, rastužiti i opomenuti, ali i kritizirati postojeće društvene probleme s kojima se svakodnevno susrećemo. Lutke imaju dušu i one su vrlo moćan alat u rukama djeteta. Govorile su lutke o brojnim temama, prijateljstvu, ljubavi, domovini, suočavanju sa strahovima, putovanju, ali i o aktualnostima i gorućim pitanjima školskog sustava promatranih sa stajališta djeteta.
Na smotru su neki došli doista iz daleka. Sudjelovali su učenici iz OŠ Lapad iz Dubrovnika, OŠ Petrijanec iz Varaždina, OŠ Mursko Središće, OŠ Sesvete, OŠ Vugrovec Kašina, PŠ Prekvršje, OŠ Josipa Račića iz Zagreba, OŠ Dobriše Cesarića iz Požege, OŠ Banija, PŠ Hrnetić i domaćini smotre, učenici dramske skupine OŠ Draganići. Da je ovo vrijedan projekt, prepoznala je i lokalna zajednica, Općina Draganići, koja je materijalno i financijski pomogla u organizaciji smotre.
Lutkarske izvedbe na smotri budno su pratili i karlovački lutkari Vanja Gvozdić i Nino Pavleković koji su stručnim komentarima na okruglom stolu potaknuli i motivirali sudionike i male lutkare na novo stvaranje.
Nakon smotre, u poslijepodnevnim satima, u OŠ Draganići održana je i dramsko-pedagoška i lutkarska edukacija za učenike i voditelje. Učenici su sudjelovali u lutkarskim i likovnim radionicama te radionicama tradicijskih igara i plesova koje su vodili učitelji naše škole, a učitelji su izrađivali lutke čovječice ili humanete te upoznali obilježja kazališta predmeta i materijala.
"Pozdrav svijete - dolaze humanete!"- naziv je radionice koju je za učitelje održala Željka Rabuzin, učiteljica Hrvatskog jezika iz OŠ Petrijanec, a o kazalištu predmeta i materijala govorila je učiteljica naše škole, Matilda Marković.
Promovirati lutku i lutkarstvo kao metodu, alat i način rada s djecom, jedan je od ciljeva smotre, kao i nada da će upravo ova manifestacija u budućnosti obilježiti OŠ Draganići kao mjesto susreta, mašte, igre, kreativnosti i dječjeg stvaralaštva.

objavio: Aleksandra Damjanić   datum: 12. 5. 2023.

« Svibanj 2024 »