Osmaši u Vukovaru

Učenici osmih razreda naše škole, sa svojim razrednicama Ljiljanom Mavrek, Andrejom Hrženjak i Željkom Rabuzin te uč. Geraldinom Cesar, u okviru terenske nastave, puna srca posjetili su grad kojem je ne tako davno smrvljeno srce.

Na mjestu gdje se mala Vuka ulijeva u veliki Dunav i gdje Slavonija grli Srijem, podsjetili su se kakvu snagu može imati zajedništvo i poštovanje, domoljublje, tako potrebno u svakom vremenu.Tijekom dvodnevnog boravka u Vukovaru bili su smješteni u Memorijalnom centru Domovinskog rata, posjetili su sva mjesta sjećanja i najvišeg pijeteta svim žrtvama vremena u kojem se stvarala Lijepa Naša, i kojima se uvijek iznova valja pokloniti jer dali su za nju ono najvrjednije, život. Obišli su i druge lokalitete kako bi upoznali bogatu povijest i kulturu ovog grada, uspeli se na obnovljen Vukovarski vodotoranj, zabavili se na brodu koji nikamo ne putuje, već miruje na svojoj rijeci Dunavu. Zajedno s učenicima iz drugih dijelova Hrvatske, prespavali u bivšoj vojarni, izmijenili svoja znanja na završnom kvizu. Kratak video na FB stranici prikazuje njih na mjestima koja su obišli, uz Memorijalni centar, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Masovnu grobnicu i Muzej na Ovčari, Vukovarsko memorijalno groblje, Vukovarsku opću bolnicu, Muzej vučedolske kulture, Dvorac Eltz, Kuću Ladislava Ružičke i Franjevački samostan sv. Bone, crkvu sv. Filipa i Jakova... u cjelosti su ostvarili ishode ove nastave koja se odvija u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja i Škole mira koja nas uči da povijest moramo poznavati i ne dozvoliti da se zlo ponovi. Tako su naši učenici sa svojim učiteljicama uoči Božića, svojim posjetom Gradu Heroju, zapalili veliko svjetlo u svojim srcima, svjetlo za Vukovar, za sve žrtve, za sve branitelje, svjetlo mira za sve koji u tom gradu danas žive i u njega dolaze. Posebno se ponosimo našim učenicima koji su tijekom predavanja, prezentacija i završnog kviza pokazali izvrsno znanje u poznavanju naše novije povijesti, Blaža Bedenika, Evu Rukelj i Filipa Križmarića te nas lijepo predstavili kao školu, za što im je učiteljica Andreja uručila prigodne nagrade.

objavio: Aleksandra Damjanić   datum: 20. 12. 2022.

« Svibanj 2024 »