Školska ekskurzija učenika informatike

U petak, 14.11.2008. učenici naše škole bili su na stručnoj ekskurziji planiranoj Godišnjim planom i programom rada škole, a koja se već tradicionalno organizira pod vodstvom učiteljice informatike, Jasminke Belščak, za sve učenike koji pohađaju izbornu nastavu informatike.

Najprije smo posjetili tiskaru Vjesnik, gdje su nas  njihovi djelatnici  upoznali s cjelokupnim procesom pripreme, tiskanja i dorade novina.
Pokazali su nam kako se rade novine i časopisi u programu Adobe in design. Prije postavljanja na Offset ploču, članci se spremaju u PDF formatu. Nakon toga slijedi ispis listova novina koji mora biti djeljiv sa četiri. Listovi putuju trakom do mjesta gdje se uvezuju i pakiraju.

Proces obuhvaća tri osnovne faze:

1. grafička priprema:
idejno rješenje i grafičko-tehničko oblikovanje, unos i obrada teksta, snimanje digitalnih fotografija, skeniranje i obrada fotografija, prijelom stranica, korektura i lektura, probni otisci (content proof, color proof, improof), izrada PDF dokumenata, provjera ispravnosti PDF dokumenata, elektronska montaža, izrada offsetnih ploča
Kod grafičke pripreme koriste se: rotacioni skener, ADOBE CS - aplikacijski paket za dizajn i prijelom stranica, automatizirani sustav za provjeru PDF dokumenata i drugi uređaji i alati.

2. tiskanje: novina, časopisa i revija, brošura, turističkih i prodajnih kataloga ,reklamnih letaka i prospekata ,knjiga ,mapa i plakata
Kod tiskanja se koriste: novinska offset rotacija (128 tabloid stranica u jednom prolazu), uređaj za transport i ulaganje, stroj za plastificiranje.

3. dorada: lakiranje, plastificiranje, spajanje savijanjem i lijepljenjem, broširanje, kopčanje žicom, uljepljivanje, dodavanje priloga, omatanje u folije, adresiranje, otprema
Kod dorade se koriste: 5 rezaćih noževa,  4 stroja za savijanje, stroj za broširani uvez, šivači stroj na konac, 3 trorezača, stroj za sabiranje araka, strojevi za sabiranje i kopčanje, stroj za ovijanje u PVC foliju, ulaganje, nalaganje i inkjet pojedinačno adresiranje

Nakon uspješnog edukativnog posjeta tiskari Vjesnik uputili smo se na Interliber – sajam knjiga  i Sajam glazbe i multimedije.

Učenici dizajnerske grupa u paviljonu broj šest prisustvovali su radionici nakladnika Fravero na temu „Promocija wwaow portala“, internetski servis za samoizdavaštvo. Gospodin Luc Sporen iz Belgije prezentirao je web portal WWW.WWAOW.COM na kojem možemo sami napisati knjigu. Sve što trebamo raditi je slijediti upute kako napisati knjigu: napisati biografiju o piscu, izabrati izgled i veličinu slova, želimo li tvrdi ili meki uvez, moramo staviti sliku na pozadinu knjige, napisati broj stranica i odlučiti želimo li neki honorar kad netko kupi knjigu ili ne.

objavio: Jasminka Belščak   datum: 24. 11. 2008.