Završna svečanost 8. Susreta hrvatskoga dječjeg duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić“

Još jedan uspjeh na državnoj razini, čak 10 naših učenika bilo je u Križevcima!

Učenice i učenici 8.c, u literarnoj radionici nakon sata lektire, napisali su igrokaz „ O galebu i Isusu“, završnu dramatizaciju teksta potpisuje Ivone Plivelić pod vodstvom mentorice Željke Rabuzin. Igrokaz je nagrađen pa su ga nagradu u Križevcima 13. travnja preuzeli Iva Peharda, Anja Kos, Lana Šincek, Korina Jaklin, Lana Plantak, Luka Mikac i Jurica Đurin. Među najuspješnijim radovima objavljenima u zborniku nalaze se i pjesma Eme Kokot iz 6.a pod naslovom „Prava vrednota“ te prozni rad Lorene Križmarić, također iz 6.a pod naslovom „Učionica jedne učiteljice“. Susret hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić” jedini je natječaj i susret za dječje duhovno književno i likovno stvaralaštvo na nacionalnoj razini u Republici Hrvatskoj za djecu osnovnih škola. Nazvan je prema križevačkom župniku na glasu svetosti Stjepanu Kranjčiću, našem Petrijančaninu, koji je i sâm pisao književne radove katoličke tematike. Dječjim susretom „Stjepan Kranjčić” želi se potaknuti stvaranje suvremenih dječjih duhovnih književnih (poezija, proza, igrokazi) i likovnih radova protkanih kršćanskim vrednotama. Organizatori su predložili da tema osmoga natječaja bude – učiteljica, učitelj, škola.

Na natječaj za 8. Susret hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić”, koji je bio otvoren od 15. listopada do 15. prosinca 2018., pristiglo je 213 književnih radova te 163 likovna rada iz ukupno 74 škole s područja cijele Republike Hrvatske.

Stručno ocjenjivačko povjerenstvo za književni natječaj u sastavu: Sonja Tomić (predsjednica), Nada Babić i Vojmil Žic te stručno ocjenjivačko povjerenstvo za likovni natječaj u sastavu: Sonja Tomić (predsjednica), Tomislav Buntak i Vojmil Žic, nakon što je pročitalo i pregledalo radove bez znanja o identitetu autora, odlučilo je da će na završnoj svečanosti u Križevcima nagrađena biti 24 rada (18 književnih i 6 likovnih radova), 18 će književnih radova biti javno izvedeno, a 29 likovnih radova izloženo na prigodnoj izložbi Dobro došli u školu. Za objavu u zborniku Učitelju, gdje stanuješ? stručno je povjerenstvo izabralo 54 književna rada i 29 likovnih radova.

Organizatori 8. Susreta hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić” su Osnovna škola Ljudevita Modeca Križevci i Udruga za promicanje znamenitih Križevčana „Dr. Stjepan Kranjčić” uz suorganizaciju Učiteljskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Pokrovitelji su Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH, Grad Križevci, Koprivničko-križevačka županija, Varaždinska biskupija i Školska knjiga, pokrovitelji su glavnih nagrada Glas Koncila (koji je i nakladnik zbornika), Školska knjiga, Verbum te Ogranak Matice hrvatske u Križevcima i Ogranak Matice hrvatske u Dubrovniku, a pokrovitelj dodatnih nagrada je Naklada Ljevak.

Čestitamo učenicima i mentorici!

objavio: Aleksandra Damjanić   datum: 15. 4. 2019.

« Ožujak 2024 »