Posjet Vukovaru – Gradu Heroju

Dana 29. studenog 2018. učenici osmih razreda u pratnji učiteljica Andreje Martinčević, Ljiljane Mavrek, Željke Rabuzin i ravnateljice Valerije Paljak krenuli su na zanimljivo dvodnevno putovanje u Vukovar.

Kad smo stigli u Grad Heroj, slušali smo predavanja o o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Bilo je zanimljivo i naučili smo mnogo dosad nepoznatih podataka o gradu i njegovim stanovnicima za vrijeme rata. Nakon što smo se smjestili u hostel, izabrali smo aktivnosti kojima ćemo popuniti slobodno poslijepodne. Obišli smo centar grada, vidjeli smo Dvorac Eltz i Muzej Vučedolske kulture, a zatim krenuli prema Bijelom križu. Kod tog spomenika Lana Domjan, Laura Vukešin, Doroteja Bedenik i Melani Milec recitirale su pjesmu Tina Kolumbića Vukovar. Večer smo proveli u plesu i zabavi u disku gdje nam je bilo odlično.

Drugi dan bio je posvećen memorijalnoj povijesti Domovinskog rata. Posjetili smo Spomen dom hrvatskih branitelja –Trpinjsku cestu i masovnu grobnicu Ovčaru, gdje smo ostavili školjke u obliku srca i lampione. Nadamo se da će taj naš trag ostati kada se budemo ponovo vratili u Vukovar. Posjetili smo Gradsku bolnicu, Kukuruzni put, Memorijalno groblje, Velepromet i Borovo Commerce, franjevački samostan i Crkvu sv. Filipa i Jakova te na kraju vojarnu.

Na kraju projektne nastave organizirana je „Škola mira“, predavanje čiji je cilj da učenici svojim obiteljima odnesu poruke mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost, te kviz o stečenom znanju tijekom boravka u Vukovaru. Naši kandidati Laura Vukešin i Matija Melinček zauzeli su treće mjesto u natjecanju s drugim školama iz Varaždinske županije.

Nakon dana ispunjenog aktivnostima, u poslijepodnevnim satima krenuli smo kućama, prepuni dojmova i podvojenih osjećaja – sreće i tuge, ali žalosni što je tako brzo završio naš izlet. Bilo nam je prekrasno, mogli bismo reći - najbolje putovanje do sada!

Lana Plantak i Lana Šincek, 8.C

objavio: Aleksandra Damjanić   datum: 14. 12. 2018.