Na maloj glagoljskoj akademiji u Roču

Završnom svečanošću u petak 5. 7. 2024. službeno je zatvoren 31. saziv Male glagoljske akademije "Juri Žakan" Roč, ljetna škola kreativnih radionica koju organizira OŠ Vatroslav Gržalja iz Buzeta uz potporu AZOO. Petero naših šestaša – Dora Črnila, Dora Tomašek, Hana Posavec, Noa Furjan i Marko Kovačić u pratnji uč. Aleksandre Damjanić provelo je 5 nezaboravnih i predivnih dana u autohtonom istarskom srednjovjekovnom gradiću Roču, kolijevci glagoljice i početaka hrvatske pismenosti.

Sudjelovali su u Grafičkoj, Literarno-scenskoj, Novinarskoj, Keramičkoj i Radionici dizajna. Učili su, kreativno se izražavali, družili se i stvarali, sve o glagoljici i na glagoljici… imali su  čast da im o tome pričaju i upoznaju ih najveći stručnjaci o glagoljici, akademik prof. Josip Bratulić, prof. Frane Paro koji ih je poučio o tiskanju prvih knjiga i izumu tiskarstva, prof. Milan Mihaljević koji ih je proveo Alejom glagoljaša do najmanjeg grada na svijetu – Huma, gđa. Mirjana Pavletić predstavila im je vjerne faksimile prvotisaka – Misal kneza Novaka i Misal po zakonu rimskog dvora. U ovih 5 dana prepunih novih znanja i doživljaja nije nedostajalo zabavnih večernjih programa i druženja, a na završnoj svečanosti svaka se radionica predstavila scenskom igrom u kojoj je prikazala istraživački i kreativno-stvaralački proces te način učenja glagoljice i njene uporabe i primjene u svakodnevnici.

objavio: Aleksandra Damjanić   datum: 8. 7. 2024.

« Srpanj 2024 »