TOBBBIE je skraćeni naziv projekta koji se počinje provoditi u Osnovnoj školi Petrijanec zahvaljujući Zakladi za prevenciju kriminaliteta “Sveti Mihael”Zaklada osigurava financijska sredstva i omogućuje njihovo transparentno trošenje u skladu sa zakonskim propisima, potiče suradnju građana, gospodarstva, udruga te državnih i lokalnih institucija.

Osnovna škola Petrijanec je na temelju javnog poziva objavljenog krajem 2024. godine prijavila projekt TOBBBIE. Upravni odbor Zaklade za prevenciju kriminaliteta “Sveti Mihael” Varaždinske županije je na svojoj 49. sjednici održanoj dana 14. ožujka 2025. godine razmotrio pristigle prijave. TOBBBIE je ispunio sve kriterije te je odabran kao jedan od osamnaest projekata koje će financirati. Na temelju navedene odluke Zaklada podupire projekt TOBBBIE financijskim doprinosom u iznosu od 2.000 eura. Ova sredstva omogućit će provedbu planiranih aktivnosti i ostvarenje projektnih ciljeva.

Projekt će se provoditi u razdoblju od 1. ožujka 2025. do 28. veljače 2026. godine, a voditeljica projekta, učiteljica Informatike Jasminka Belščak, predvodi stručni tim koji čine učiteljice Informatike Valentina Hosnjak i Mislava Matković. U realizaciju aktivnosti uključena je i stručna pedagoška služba škole kao i razni vanjski suradnici poput učitelja Informatike, socijalnih pedagoga, psihologa, stručnjaka iz PU Varaždinska i službenika za zaštitu podataka koji će sudjelovati u javnim događajima te tako doprinijeti kvaliteti i uspješnoj realizaciji projekta.

Posebnu podršku projektu pruža ravnateljica Valerija Đurasek ističući njegov značaj u stvaranju sigurnog i poticajnog okruženja za učenike:

“Za projekte borbe protiv nasilja na internetu, za njihovu važnost i provedbu zalažem se dugi niz godina. Ovaj projekt donosi važnu podršku našim učenicima i djelatnicima u borbi protiv nasilja na internetu. Vjerujem da će kroz edukaciju i preventivne aktivnosti doprinijeti sigurnijem i pozitivnijem digitalnom okruženju za sve.”

“Nova stvarnost” koja je primijećena u školama može uključivati nasilje na internetu koje može ostaviti duboke posljedice na emocionalno, socijalno i fizičko zdravlje učenika. Učestalost situacija gdje su učenici žrtve nasilja na internetu tj. cyberbullyinga može dovesti do pada samopouzdanja, povlačenja iz društva i problema s uspjehom u školi. Uz to, raste zabrinutost zbog nedostatka svijesti o zaštiti osobnih podataka i opasnostima virtualnog svijeta.

Učiteljice Informatike u OŠ Petrijanec prepoznale su problem nasilja na internetu kao i potrebu za sustavnim pristupom edukaciji, koji ne samo da informira, već i aktivno uključuje učenike u rješavanje problema kroz suvremene alate, poput generativne umjetne inteligencije, edukativnih igara i praktičnih radionica. Istovremeno, osim učenicima, nužno je pružiti podršku roditeljima i nastavnicima kako bi bolje razumjeli izazove s kojima se djeca suočavaju u digitalnom okruženju.

Projekt odgovara na potrebe cijele društvene zajednice Općine Petrijanec, ali i pruža inovativan pristup prevenciji. Povezivanje tehnologije, edukacije i suradnje pravi je put do osnaživanja učenika kako bi postali odgovorni i sigurni korisnici interneta, istovremeno postavljajući temelje sigurnijeg digitalnog okruženja za sve korisnike.

PROVEDENE AKTIVNOSTI

Odabir loga projekta

U razdoblju 24.3.-4.4. svi učenici 5.-8. razreda su sudjelovali u izradi logotipa koje su predali na zajedničku stranicu u OneNote. Učiteljice Informatike su napravile prvu selekciju te odabrale 20  logotipa koji su zadovoljavali osnovne kriterije: pravilno napisan naziv projekta, prikladna slika povezana s temom je dio logotipa, tekst čitljiv tekst. Napravljen je Forms obrazac za glasanje koje je provedeno u razdoblju 7.-25.4. 

Odabran je pobjednički logo učenice 6.c razreda Lare Pongračić: 

U dogovoru s učenicom, službeni logo projekta je modificiran i digitaliziran.

Upitnik o nasilju na Internetu

Na početku provedbe projekta osmišljen je i proveden upitnik. Učiteljice Informatike, pedagoginja i defektolog su 24.3.-28.3. osmislili pitanja za anonimni upitnik. Učenici su ispunjavali upitnik u razdoblju 7.-15.4. 

U planu je isti upitnik provesti na kraju provedbe projekta kako bi se usporedbom dobivenih rezultata vidjelo je li projekt rezultirao smanjenjem nasilja na Internetu među učenicima OŠ Petrijanec.

JAVNI DOGAĐAJI I DISEMINACIJA

Offline dan za siguran online svijet

Skip to content