Povijest škole

Lokacija škole

Prvi podaci o razvoju škole u Petrijancu zapisani su već oko 1638. godine kada se spominje zvonar, a nekoliko godina kasnije i učitelji koji su podučavali samo djevojčice, a dječaci su uglavnom radili i pomagali kod kuće i na poljima.

Sve do 1785. godine izmjenjivali su se mnogi učitelji koji su uglavnom bili zaduženi za crkvena zvona. Te iste godine, 10. svibnja, završena je gradnja i otvorena je prva osnovna pučka (trivijalna) škola za dječake i djevojčice u Petrijancu. Na samom početku, školu je polazilo 11 dječaka i 3 djevojčice koje su bile u zasebnom prostoru škole. S godinama se broj učenika povećavao i to isključivo zimi kada nije bilo toliko posla, a ljeti se smanjivao.

1841. godine, dječaci i djevojčice počinju polaziti zajednički razred i uče poznavanje slova, čitanje, pisanje, računanje, a posebno se isticao kršćanski nauk.

1898. godine, uz školu u Petrijancu, po prvi se puta spominje i novosagrađena škola u Novoj Vesi, a na otvorenju je bio prisutan i grof Marko Bombelles mlađi.

1936. godine, uz škole u Petrijancu i Novoj Vesi, po prvi se puta spominje škola u Strmcu. Te iste godine, 17. svibnja, općinu Petrijanec, posjetio je zagrebački nadbiskup dr. Alojzije Stepinac koji je nakon svećanog dočeka i obilaska sela obavio sakramenat Svete potvrde.

29.4. 1867. položen je kamen temeljac za novu školsku zgradu na Trgu sv. Petra u Petrijancu

1955. godine, u Petrijancu je otvorena Narodna osmogodišnja škola s dvije četverogodišnje područne škole u Novoj Vesi i Strmcu. Te se godine škola u Petrijancu seli na prvi kat zadružnog doma.

Od tada pa sve do 1991. godine, zgrada zadružnog doma preuređuje se u školu i nadogradnjom poprima današnji izgled. Ujedno je izgrađena i dvorana za tjelesnu kulturu koja sve do danas zbog svog lošeg stanja čeka rušenje i izgradnju nove suvremene sportske dvorane.

Na sjeverozapadnom dijelu naše domovine u Panonskoj nizini prostire se velika kotlina koja je omeđena rijekom Dravom, Podravinom, Ivančicom i njenim ograncima koji se prostiru prema Republici Sloveniji. To područje ima niz posebnih značajki, a ne može u cijelosti pripadati ni Podravini ni Hrvatskom Zagorju, a ni Međimurju. “Varaždinšćina” ili ” Podravsko Zagorje”ima obilježene i prepoznatljive prirodne granice, svojevrsnu geomorfološku, hidrografsku i klimatsku cjelinu. U takvom području smještena su naselja Općine Petrijanec. Petrijanec se nalazi svega desetak kilometra sjeverozapadno od Varaždina, na otprilike :

                    1613′   istočne geografske dužine

                   46o 21′   sjeverne geografske širine
Varaždin se nalazi na 174 m, a Petrijanec 184 m nadmorske visine. Te male razlike mogu nam dati sliku ravničarskog kraja. U Općini Petrijanec smjestila su se sela Strmec, Zelendvor, Majerje, Nova Ves i Družbinec s Komarom.
Tu u Petrijancu se nalazi i naša škola – OŠ Petrijanec.
Više o našoj općini možete saznati ukoliko slijedite linkove:
Skip to content