Glavna stranica

Izvor: Wikipedija
Dobro došli na Wikipediju
Trenutačno uređujemo 219.782 članka.
Wikipedija je globalan, višejezičan projekt s ciljem izgradnje slobodne internetske enciklopedije koja je svima javno dostupna. Njezini su suradnici dobrovoljci. Wikipedijom danas rukovodi neprofitna organizacija Zaklada Wikimedija.

Sveta Franciska Cabrini (1850. – 1917.), pravim imenom Francesca Saverio Cabrini, a poznata i kao Majka Cabrini i Majka iseljenika, bila je talijansko-američka katolička redovnica, misionarka i utemeljiteljica Družbe misionarki Presvetog Srca Isusova. Prva je naturalizirana državljanka SAD-a koju je kanonizirala Katolička Crkva. Papa Pio XII. postavio ju je 1950. za zaštitnicu iseljenika. O njoj je snimljen i film Cabrini.

Bila je najmlađe od trinaestero djece posjednika imanja Augustina Cabrini i pobožne majke Stelle Oldini. Budući da joj je otac rado čitao vijesti o misionarima, već se od malena počela zanimati za misije. S osamnaest godina kod redovnica Kćeri Presvetog Srca završila je učiteljsku školu. Zbog krhka zdravlja nije primljena ni u jedan od dvaju postojećih ženskih redova u Italiji. Između 1874. i 1880. živjela je i djelovala unutar ustanove Kćeri Božje Providnosti, koji je 1880. radi teškoća ukinut. Sa sedam djevojaka iz ukinute ustanove Franciska je 14. studenoga 1880. u zgradi ukinuta samostana u Codognu osnovala Družbu Misionarki Presvetog Srca Isusova, s ciljem zauzimanja za bolesnu i napuštenu djecu. Ta je Družba ubrzo otvorila kuće i u Milanu i Rimu. Blaženom ju je 13. studenoga 1938. proglasio papa Pio XI., a svetom njegov nasljednik Pio XII. 7. srpnja 1946.

Nedavne smrti: Mirjana Krizmanić, Radoslav Tomić, Igor Savin

18. ožujka – imendani i blagdani: Ćiril Jeruzalemski, Cvjetan, Eduard; Dan zastave na Arubi (1976.)

Rimski-Korsakov

Nedavni dani: 17. ožujka16. ožujka15. ožujka
O Wikipediji

Wikipedija na hrvatskome jeziku osnovana je 16. veljače 2003.