Vijesti o godišnjem projektu

Gledam i učim!!!

Godišnjim planom i programom rada škole planiran je godišnji projekt škole: „Gledam i učim!!!“ pod vodstvom učiteljica Melite Bastalec i Jasminke Belščak.  U sklopu tog projekta učenici naše škole savladali su mnoga gradiva.

Učenici prvih razreda iz predmeta prirode i društva obradili su nastavne teme: Godina i godišnja doba i Biljke i  životinje ribnjaka u našem mjestu.

Uz Svjetski dan zaštite životinja učenici drugih razreda napisali su priče izgubljenih kućnih ljubimaca i posjetili su uzgajivačnicu pasa tornjaka. Uz Svjetski dan voda prošetali su uz potočić Petrijančica sva do ribnjaka gdje su proučavali biljni i životinjski svijet. Nakon toga crtali su životinje, pripremali slikovnicu i uvježbali igrokaz.

Učenici trećih razreda zavirili su u prošlost, promatrali stare predmete, odjeću iz prošlosti i učili o kulturno povijesnim spomenicima općine Petrijanec iz predmeta priroda i društvo. Posjetili su  našeg župnika, a u razredu na satu imali su gošću: baku Nadu koja je plela ceker od lupina i tako djeci približila taj stari zanat. Posjetili su i ribnjak gdje su promatrali životinje i biljke uz vodu stajaćicu.

Marljivi učenici četvrtih razreda kroz slike i fotografije proučili su ljudsko tijelo. Svoju domovinu Republiku Hrvatsku proučavali su terenskom nastavom, ali su putovali i u mašti: na zemljovidu i u prošlost.

Učenici PŠ Nova Ves  u svom projektnom danu „Plavi dan“ radili su nekoliko pokusa i tako proučavali svojstva vode. Posjetili su i obližnju baru. Na satu su imali gošću koja ih je naučila kako se izrađuje čipka.

Učenici PŠ Strmec održali su terensku nastavu kojom su obilježili Dan voda i Dan šuma. Njihov je cilj bio gradivo naučeno u razredu o prirodi u proljeću prepoznati i doživjeti u svom okolišu.

Na satovima engleskog jezika naš najmlađi uzrast pogledao je različite bilje i naučio kako se nove riječi karakteristične za proljeće izgovaraju i pišu.

Na satovima matematike objekte koje susrećemo u školi i oko škole učenici su protumačili na matematički način. Izmjerili su duljinu i širinu matematičke učionice, ploče, nogometnog, rukometnog, odbojkaškog, košarkaškog i teniskog igrališta i došli su do zaključka da su to sve pravokutnici kojima se lako može izračunati opseg i površina.

Učenici sedmih razreda sudjelovali su u izvanučioničkoj nastavi  i posjetili su Entomološki odjel Gradskog muzeja Varaždin, Gradsku knjižnicu Metel Ožegović i Uršulinski samostan.  Nakon što su im u kratkom izlaganju predstavljene najvažnije pojedinosti vezane uz svijet kukaca učenici su sa velikim zanimanjem razgledali postav entomološkog odjela te se uvjerili u veliku biološku raznolikost spomenutog razreda velike skupine člankonožaca.

U gradskoj knjižnici upoznali su se sa zanimljivostima iz povijesti knjižnice  te razgledali knjige iz raznih područja znanosti i ujedno uvidjeli način rasporeda. Najviše pažnje učenici su posvetili starim knjigama koje knjižnica čuva u spremištu.Nakon odjela za odrasle učenici su posjetili odjel za mlade u kojem se čuva građa koja pokriva upravo njihove interese i potrebe, poput psihološke literature koja se bavi problemima mladih, teen romane i časopise, razne DVD-e.

Kako ne bi samo gledali slike i filmove, na satu tjelesne i zdravstvene kulture učenici 6. razreda  naučili su plesati nekoliko narodnih kola našeg područja.

Na satima glazbene radionice razred glazbene kulture uređen je plakatima, slikama i fotografijama instrumenata, skladatelja i notama.

O dijelovima računala učilo se iz raznih časopisa te su napravljeni plakati. Učenici 7. i 8. razreda te članovi informatičke grupe posjetili su Zagreb. Na sajmu Interliber pogledali su koje nove knjige su izašle iz tiska. U Sveučilišnom računskom centru SRCE i njegovoj podružnici CERT pogledali su prezentaciju uz predavanje o sigurnosti na internetu.  Napredni informatičari posjetili su izložbu starih fotoaparata i kamera, nakon čega su naučili kako se snima i uređuje film. Također, naš softverski rad „BB glagoljica“ koji je nastao u sklopu godišnjeg projekta bio je pozvan na državno natjecanje.

Učenici članovi Vijeća učenika te učenici članovi ekološke grupe bili su na izvanučioničkoj nastavi uz rijeku Dravu.

objavio: Jasminka Belščak   datum: 20. 10. 2010.