Razmjena učenika u Rumunjskoj

U tjednu 3.-7. prosinca 2018. šestero učenika šestog i sedmog razreda zajedno s Jasminkom Belščak, učiteljicom inf. i koordinatoricom projekta, te učiteljicom hrv. jezika Aleksandrom Damjanić, uputilo se na mobilnost u glavni grad Rumunjske – Bukurešt u sklopu dvogodišnjeg Erasmus projekta „European School Post“.

Lorena Dobranić, Greta Rukelj, Lorena Panić, Karlo Ivek, Armina Čaušević i Stefani Crnčec u sklopu Erasmus projekta „Europska školska pošta“ istraživali su rumunjsku povijest, kulturu, običaje, sudjelovali u radionicama, dramskim igrama, aktivnostima u sklopu teme projekta i izmjenjivali iskustva s učenicima iz partnerskih zemalja: Rumunjske, Grčke, Bugarske, Turske i Slovačke.

Jedno od vrjednijih iskustava bilo im je boraviti u obiteljima domaćina zajedno s vršnjacima iz projekta svih zemalja, upoznati ih i sklopiti prijateljstva, usavršavati komunikacijske vještine, razvijati znanje stranog jezika i razmjenjivati školska iskustva. Učitelji su prisustvovali nastavnom procesu u školi, raspravljali su o sličnostima i razlikama školskih sustava.

U gradu Costesti učenici su oblikovali tradicionalne glinene lončiće, pomagali Djedu Mrazu oslikati poklone, kušali ovčje proizvode i posjetili najstariji sakralni objekt Argesului Monasteri. U njemu su grobnice prvih rumunjskih kraljeva i čuvaju se najstariji pisani povijesni zapisi koje je bilježila kraljica Elizabeta, supruga 1. rumunjskog kralja Karla. Posjetili su najljepše i najpoznatije dvorce u Rumunjskoj u kojima su, između ostalog, razgledali povijesnu građu i spise. Glavna rezidencija kraljevske obitelji bio je prekrasni dvorac Peles, a dvorac Bran poznat je po zloglasnom vladaru Vladu Tepešu - Drakuli.

Učenici su sudjelovali u radionici kićenja božićnog drvca ukrasima koje su sami izradili tijekom boravka u Rumunjskoj. Izradili su godišnji kalendar sa svim važnim datumima koje obilježavaju Hrvati i partneri iz projekta, posebno istaknuvši dane povezane s medijima i zaštitom podataka. Pisali su izvještaj o prekrasnim mjestima koje su obišli, a njihovi će doživljaji biti objedinjeni u prvim projektnim novinama.

Ovo vrijedno iskustvo putovanja i sudjelovanja u Erasmus projektu, zahvaljujući financijskoj potpori Europske unije, i učiteljima i učenicima zasigurno će ostati u lijepom sjećanju, a  znanja i iskustva omogućila su im otkrivanje novih svjetova, međuvršnjačku i internacionalnu suradnju.

Aleksandra Damjanić

« Prosinac 2020 »