ERASMUS projekt „European School Post“

U tjednu 22. – 26. listopada 2018. u našu je školu stigla skupina dvadeset troje učitelja iz pet europskih zemalja: Turske, Grčke, Rumunjske, Bugarske i Slovačke. Naime, OŠ Petrijanec, kao nositelj dvogodišnjeg ERASMUS + KA229 projekta pod nazivom „European School Post“ ili „Europska školska pošta“, ugostila je sudionike partnerskih zemalja na njihovu prvom putovanju u tom projektu.

U njemu sudjeluju ravnateljica škole Valerija Paljak, koordinatorica projekta Jasminka Belščak, zamjenica koordinatorice Ljiljana Mavrek te učitelji Marija Kramarić, Nevenka Krsnik, Željka Rabuzin, Damir Ježić, Aleksandra Damjanić, Kristina Špoljar-Petrović i dvadesetero učenika OŠ Petrijanec.
Ciljevi projekta su promicanje komunikacije među učenicima različitih nacionalnosti, kultura i religija, unaprjeđenje znanja o europskoj kulturnoj baštini i partnerskim zemljama, razvoj jezične, medijske, informatičke i informacijske pismenosti. Učenici putem različitih aktivnosti razvijaju tehnike timskog rada, kreativnost u radu, dijele ideje, koriste se znanjem stranog jezika u stvarnim situacijama te stječu vještine uporabe ICT aplikacija u izradi bloga i časopisa. Učenici i učitelji kroz mobilnosti upoznaju i kulturu življenja te obrazovne sustave partnerskih zemalja kako bi mogli razmjenjivati primjere dobre prakse u radu i rasti u profesionalnom smislu. Projekt je u potpunosti financiran sredstvima programa Europske unije.

Pri dolasku u našu školu, Petrijanec, Varaždin i Hrvatsku, koju je većina stranih učitelja prvi put posjetila, pozdravili su ih svi sudionici projekta iz OŠ Petrijanec, ravnateljica Valerija Paljak i lutkice „humanetice-čovječice“, kojima su upravljale marljive i maštovite ručice članica školske Dramske družine (pod vodstvom Željke Rabuzin, učiteljice-mentorice). U prigodnom programu poželjele su im ugodan boravak u školi. Učitelji su se upoznali s načinom rada i nastavom posjetivši sate Hrvatskog jezika u predmetnoj te učenike u razrednoj nastavi. Susreli su se i s načelnikom Općine te razgledali mjesto u kojem škola djeluje.

Tijekom boravka 23 učitelja iz partnerskih zemalja i 9 učitelja iz OŠ Petrijanec aktivno je sudjelovalo u radionicama o web 2.0 alatima korištenim u školi i potrebnim za daljnju provedu projekta, za čije je provođenje odgovorna mentorica  bila Jasminka Belščak, mag. inf., učitelj savjetnik, ujedno i glavna koordinatorica projekta. Učiteljica engleskog jezika Ljiljana Mavrek održala je predavanje o školskoj mrežnoj stranici, školskim dokumentima, planovima i programima, e-Dnevniku i e-Matici, odnosno alatima za praćenje i vrednovanje učenika u nastavi.

Članovi Radijske družine iskoristili su jedinstvenu priliku prisutnosti stranih državljana u našoj školi snimvši višejezičnu radijsku emisiju, a novinari iz Novinarske grupe intervjuirali su ih o njihovim dojmovima o školi, učenicima, učiteljima i školstvu u Hrvatskoj.

Učitelji su posjetili novinski portal e-Varaždin i VTV, varaždinsku televizijsku kuću gdje su se pobliže upoznali s novinarskom profesijom i naučili što čini dobru vijest. Edukativni izlet završili su posjetom Županijskoj palači u kojoj ih je ugostio zamjenik župana, gospodin Tomislav Paljak.

Osim edukativnih radionica, sudionici projekta imali su se prilike upoznati i sa zavičajnim prirodnim ljepotama posjetivši grad Varaždin i njegove znamenitosti, Arboretum Opeku u Vinici, dvorac Trakošćan, uljaru Patrčević, Hidrocentralu, Zelendvor...

Posljednji dan boravka bio je rezerviran za svečanu podjelu diploma svim sudionicima projekta, a na travnjaku ispred škole posadilo se drvo kao simbol rasta u znanju i otkrivanju novih svjetova. Nakon što smo pojeli prigodnu tortu, nazdravili smo novim prijateljstvima i druženjima u nekim drugim školama, mjestima i državama, a drage nam goste prepune pozitivnih dojmova i novih znanja otpratili smo kućama uz Šimićeve stihove iz Opomene koje su im uručile školske humanete.

Čovječe pazi

Da ne ideš malen

Ispod zvijezda!

Man be carefull

Not to go small

Under the stars!

Galerija fotografija (aktivnosti i događaje zabilježili su učenici Fotografske grupe)

objavio: Aleksandra Damjanić   datum: 2. 11. 2018.

« Ožujak 2024 »